Układanki Montessori – nauka przez zabawę

Maria Montessori opracowała jedną z najpopularniejszych metod edukacji dzieci, która jest stosowana w przedszkolach i szkołach na całym świecie. W metodzie Montessori duże znaczenie mają holistyczne podejście do dzieci i korzystanie z rozmaitych materiałów edukacyjnych. Wśród nich znajdują się układanki, które nie tylko bawią, ale również uczą!

Układanki w metodzie Montessori

Metoda Montessori wszechstronnie wspomaga rozwój dzieci. Nauczanie odbywa się wtedy w odpowiednio przygotowanym do tego celu środowisku, które dostarcza wielu doświadczeń, by dawać radość ze zdobywania nowej wiedzy.

Podczas nauki w przedszkolach i szkołach Montessori bardzo często wykorzystuje się różnego rodzaju układanki, najczęściej wykonane z drewna i przyciągające uwagę swoimi kolorami i formami.

Dzięki układankom, które używane są w metodzie Montessori, dzieci mogą pozyskiwać nową wiedzę, trenować umiejętności motoryczne, koncentrację i zapamiętywanie, a przy tym świetnie się bawić.

Rodzaje układanek Montessori

W metodzie Montessori wykorzystuje się różne warianty układanek, na przykład:
– Układanki z kulkami – służą do układania barwnych kulek na podstawce z użyciem łyżeczek, szczypców.
– Elementy na kołku – układanka składająca się z dysków lub innych kolorowych elementów nakładanych na pionowy kołek.
– Układanki z kartami ze wzorami – dziecko układa elementy według karty, na przykład popularne są drewniane układanki 3D do odtwarzania wzorów, puzzle z literami alfabetu, cyframi, zwierzętami.
– Cylindry z gałką – w różnych wielkościach i ciężarach, stosowane podczas zajęć matematycznych.
– Klocki sensoryczne – układanki składające się z klocków o różnych kształtach i kolorach, wypełnianych materiałami, na przykład piaskiem, płynami czy koralikami.

Układanka Montessori – gdzie kupić?

Obecnie różnorodne układanki Montessori można kupić bez problemów w sklepach (takich jak tantis) oferujących pomoce dydaktyczne i zabawki dla dzieci.

Można również łatwo zamawiać je w sklepach internetowych, gdzie dostępnych jest wiele materiałów edukacyjnych używanych w nauczaniu tą metodą.

Comments are closed.