Jakie powinny być dobre podręczników szkolne?

Choć system edukacji nieustannie się zmienia i rozwija, to jedno nie zmieniło się na przestrzeni wielu lat: uczniowie wciąż korzystają z podręczników szkolnych w celu zdobywania, uzupełniania i kształtowania poziomu swojej wiedzy z różnych dziedzin. Podręczniki oczywiście również ewoluują. Współczesne książki prezentują się zgoła inaczej, aniżeli ich wcześniejsze wersje. Niemniej jednak materiał dydaktyczny w formie papierowej nadal ma ogromne znaczenie. Książki do szkoły spełniają szereg ważnych funkcji i muszą realizować nie tylko postulaty naukowe, ale też np. estetyczne. Jakie powinny być zatem nowoczesne podręczniki? Podpowiadamy!

Podręczniki wczesnoszkolne

Materiał naukowy jest podawany w taki sposób, aby był jak najbardziej przyswajalny i miał szansę zainteresować najmłodszych. Nie każdy uczeń czy uczennica musi pałać sympatią do wszystkich przedmiotów, lecz nie zwalnia to producentów podręczników ze stosowania atrakcyjnych wizualnie i merytorycznie treści. Nauka w zerówce i pierwszych klasach szkoły podstawowej różni się zasadniczo od późniejszej edukacji. Dlatego też podręczniki dla mniejszych dzieci muszą być przede wszystkim dostosowane do ich wieku. Na tym etapie nauka tak naprawdę nierozłącznie wiąże się z zabawą. Dlatego też dzieci uwielbiają książki, w których występuje cała masa kolorowych obrazków lub zdjęć, oraz minimum fragmentów pisanych. Najlepsze są podręczniki szkolne (kliknij), które nie tylko przekazują określony zakres wiedzy, ale jeszcze robią to w sposób angażujący dzieci np. poprzez różnego rodzaju rebusy, zagadki, kreatywne wyzwania pozwalające przećwiczyć określoną partię materiału.

Książki dla starszych uczniów

Nikt nie lubi książek nudnych i napisanych bez polotu. Dotyczy to również podręczników wykorzystywanych w placówkach edukacyjnych. Młodzież docenia podręczniki, w których znajdzie nie tylko szablonową wiedzę, ale także ciekawostki i informacje, które wykraczają nieco poza program. Książki powinny być tworzone z humorem i wyjaśniać dokładnie wszelkie zjawiska, zwłaszcza chemiczne lub fizyczne. Da się bowiem, używając prostego języka i obrazowych przykładów, wytłumaczyć wszystko. Młodzi ludzie kochają też łamigłówki, tzw. zadania na szóstkę i wszelkiego rodzaju ćwiczenia, przy których trzeba rozgrzać szare komórki. Idealne podręczniki to takie, które pozwalają uczniom się wykazać, popisać inwencją i niestandardowym myśleniem.

Dodatkowe funkcje podręczników

Świetnie sprawdzają się książki, które do każdego działu tematycznego proponują quizy, krzyżówki lub inne możliwości sprawdzenia przyswojonej wiedzy, zanim dojdzie do klasówki w szkole. Uczniowie lubią podręczniki, w których z tyłu zostały podane wszystkie odpowiedzi do zadań, zwłaszcza jeśli chodzi o matematykę i techniczne przedmioty. Podręczniki szkolne obecnie występują także w bardziej poręcznych i kompaktowych rozmiarach, żeby uczniowie nie musieli nosić aż tak ciężkich plecaków. W niektórych podręcznikach jest przewidziane miejsce na własne notatki lub rysunki. Podręczniki zachęcające młodzież do interakcji są obecnie w cenie.

Comments are closed.